PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 MARTA TOPFEROVÁ TRIO PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 GINGERHEAD PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 LONGITAL PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 THE BLADDERSTONES PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 CLARINET FACTORY PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 PUTIN LYŽUJE (Divadlo Líšeň) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 NORMÁLNÍ DEBIL (Divadlo Pecka) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 SMOOTH LIFE (Husam Abed,Dafa Puppet Theatre) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 POPELKA Z POPELNICE (Divadlo bezdomovců, Charita ČB) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 VÝPRAVA 2018

PROGRAM FESTIVALU

Festival Pacovský poledník 2018

Pacov 17.–19. srpna 2018

 
Využijte velmi zvýhodněných cen v předprodejích:
Knihkupectví U Hrušky, Hronova 1078, Pacov

 

Festivalový víkend plný hudby a divadel

Po roční odmlce jsme se na začátku tohoto roku pustili do příprav festivalu. Pacovský poledník posedmnácté, začne sedmnáctého. Co uvidíte a uslyšíte? Letošní program bude hodně mezinárodní, zahrnuje jak hudbu, tak divadla. Pojďme na to hezky popořadě.

 

PÁTEK 17. SRPNA 2018

MARTA TÖPFEROVÁ TRIO (Česko, Slovensko)

Zámecký sál, 20–21.30, vstupné 100/200 Kč

Začneme česky a španělsky, mezinárodně, takřka globálně. Taková je totiž Marta. Světově uznávaná představitelka „worldmusic“, procestovala Evropu, USA, Kanadu, Argentinu a Thajsko a objevuje se na významných pódiích jako např. Queen Elizabeth Hall v Londýně, Blue Note v New Yorku nebo Bardentreffen Festival v Norimberku. Deník London Times ji charakterizoval jako „jednu z nejpůvabnějších interpretek lidové hudby Latinské Ameriky“. Marta vydala devět alb,
V Pacově zahraje společně s Marcelem Comendantem (cimbál) a Stanislavem Palúchem (housle).

 

SOBOTA 18. SRPNA 2018 – HUDBA

Zámecká zahrada 16–00 hod., vstupné 250/350 Kč

GINGERHEAD (Česko)

Parta zkušených hudebníků, kteří v minulosti hráli například v kapelách Tata bojs, Walk Choc Ice nebo Ivan Král band. Svým debutovým singlem Holy Ground obsadili první příčky několika předních českých hitparád.
Zázvorová hlava má toto složení: Eliška Pekárek Flaková (zpěv), Luboš Moravec (kytara, vokál), Maťo Mišík (kytara), Vlasta Klein (basa), Tomáš Piala (bicí)

 

LONGITAL (Slovensko)

Za šestnáct let existence má skupina na kontě koncerty ve dvanácti zemích Evropy, USA a Kanadě. V Čechách vystoupila nejen na festivalech typu Colours of Ostrava, United Islands, Blues Alive aj., ale především už jednou i na Pacovském poledníku. V pořadí dvanácté album Divoko (2016), bylo nominováno na cenu RadioHead Awards v kategorii Album roku. Česká kritika ho zařadila mezi nejzajímavější slovenská alba (Musicserver).
Skupina koncertuje v triu: Shina (vokál, bezpražcová basa), Daniel Salontay (kytara, slák) a Marián Slávka (bicí, klavír).

 

THE BLADDERSTONES (Česko)

Formace sama sebe charakterizuje jako bluesový crossover. Trio se opírá o zkušenosti dlouholetého člena skupiny Jablkoň, baskytaristy a v The Bladderstones hlavního vokalisty Jana (Johnnyho) Judla a o hru vynikajícího kytaristy Tomáše Frolíka. Dvojici doplňuje bubeník Michael Nosek, patřící k instrumentální špičce domácího rocku i jazzu.

 

 

CLARINET FACTORY (Česko)

„Nechceme být jen interprety a klarinetisty. V klasice nebo jazzu jsme interprety, v improvizacích a nových mezižánrových projektech i tvůrci. Dříve jsme hráli na klarinety a aranžovali, teď víc improvizujeme, komponujeme, hrajeme i na jiné nástroje a zpíváme. Chceme být souborem, který má co sdělit. Ne muzeem!“ Slova jednoho z členů Jindry Pavliše jako charakteristika stačí. Mimo něj v „nemuzeu“ vystupují Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek. Clarinet factory byli např. hosty koncertů Bobbyho McFerrina, vyhráli International Songwriting Competition v Nashvillu, hrají s velkými orchestry, filharmoniemi a hráli…skoro všude…

 

UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO

Cover jako Brno. Nejen na více než třech stovkách koncertů, ale už i na pěti cd. Repertoár Úójébé se postupně rozrůstá a obměňuje, v tuto chvíli ho aktivně tvoří více než 70 coververzí popových, rockových, zejména ale tanečních hitů různých světových interpretů. V Pacově uslyšíte i Kiss, Cure, AC/DC, Doors, Passenger aj.
Složení: 12 (z toho 10 hraje na ukulele, což je prý český rekord)

 

RUFF & TUFF SOWND

V průběhu sobotního odpoledne a večera můžete navštívit Ruff &Tuff sownd – Reggae, Raggajungle, Dubstep, Acid Brake, u zámku

 

SOBOTA 18. SRPNA 2018 – DIVADLA

PUTIN LYŽUJE (Divadlo Líšeň)

Stan pro 80 diváků, zámecký areál, 20–21 hod., vstupné 100/200 Kč

Jevištní reportáž na motivy knihy ruské novinářky Anny Politkovské zavražděné v roce 2006 zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Inscenace se hraje ve vojenském stanu, nejvýraznějším jevištním prvkem je velký psací stůl, sloužící jako dějiště pro „výjevy z Ruska”.

 

NORMÁLNÍ DEBIL (Divadlo Pecka)

Sokolovna, 13.30–15.30, vstupné 200/300 Kč

Retro komedie Normální debil (Deník puberťáka aneb mé dětství v socialismu) vznikla na motivy stejnojmenné knihy Roberta Bellana. Základem vyprávění jsou příhody z autorova dětství prožitého v tehdejším Československu. Během večera plného humoru, nadsázky i nostalgie se ocitneme například v socialistické domácnosti, ve škole, na fotbalovém hřišti, v nemocnici, nebo třeba i na překvapivě hřbitovním sexuálním večírku.

Představení není vhodné pro diváky mladší 11 let.

 

SMOOTH LIFE (Husam Abed,Dafa Puppet Theatre)

Místnost s kulatým stolem pro 8 diváků,

  • představení 16–17 hod. – rezervováno
  • 2. představení 20–21 hod.

Diváci budou na závěr pohoštěni tradičním palestinským jídlem.
Vstupné 200/300 Kč

Sólová autobiografie, loutkové představení a vyprávění příběhů a událostí z rodinného života Palestince, který se narodil a vyrostl v utečeneckém táboře. Husam je absolventem katedry loutkového a alternativního divadla pražské DAMU a založil Dafa Puppet Theatre (Jordánsko/ČR). Věnuje se režii loutkových představení, spolupracoval s umělci z řady zemí. Vytvořil vlastní inscenační formu mísící prvky vyprávění (storytelling) a loutkového divadla. Je spoluzakladatelem festivalu Flying Freedom (Polsko) a Amman Theatre Lab (Jordánsko) a členem loutkářské organizace UNIMA (Francie). Představení The Smooth Life bylo uvedeno na festivalech v ČR i v zahraničí (Polsko, Norsko, Rumunsko, Jordánsko, Slovinsko ad.) a získalo v roce 2015 cenu poroty International Theatrical Festival (Łomża, Polsko) za originální umělecký tvar.

 

NEDĚLE 19. SRPNA 2018

POPELKA Z POPELNICE (Divadlo bezdomovců, Charita ČB)

Zámecká zahrada, 11.30–12.30, vstupné dobrovolné

Historie Bezdomoveckého divadla Domu sv. Pavla se datuje již k r.2009. Hlavní myšlenkou a smyslem divadla bylo zapojit lidi bez domova do tvůrčí činnosti. Nenásilnou cestou je vést k dochvilnosti a spolehlivosti, a tím je motivovat k návratu do běžného života a k plnění závazků. Jako divadelní herci nevystupují pouze lidé bez domova, ale zároveň i zaměstnanci a také dobrovolníci. Prostřednictvím divadelních her snažíme ukázat veřejnosti problematiku bezdomovectví i z jiného úhlu pohledu.

 

VÝPRAVA 2018 (Ondřej Smeykal, Bear Love, Andrew Begay, Rachel Shield)

Zámecká zahrada, 15–17 hod., vstupné 250/280 Kč

Mezinárodní projekt Výprava 2018 je určené hlavně milovníkům akustické hudby, archaických nástrojů a jejich spojení s geniem loci české krajiny a architektury. Po loňské odmlce se Bear Love, britský hráč na obří gong (220cm), Andrew Begay navažský flétnista z Arizony USA a Ondřej Smeykal, český hráč na didgeridoo, opět chystají rozeznít na jejich měsíčním turné Českou republiku. Letošní putování nově doplní australská aboriginská umělkyně Rachel Shield – zpěvačka a vypravěčka. Jejich vystoupení lze těžko nazvat koncertem. Je to spíše společné ladění se, rozjímání, ponor do vibrací jejich nástrojů a vnímání souzvuku s místem.