PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 MARTA TOPFEROVÁ TRIO PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 GINGERHEAD PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 LONGITAL PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 THE BLADDERSTONES PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 CLARINET FACTORY PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 PUTIN LYŽUJE (Divadlo Líšeň) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 NORMÁLNÍ DEBIL (Divadlo Pecka) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 SMOOTH LIFE (Husam Abed,Dafa Puppet Theatre) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 POPELKA Z POPELNICE (Divadlo bezdomovců, Charita ČB) PACOVSKÝ POLEDNÍK 2018 VÝPRAVA 2018

Dvě kvarteta v jednom! Jen na Pacovském poledníku!

Vážení přátelé Pacovského poledníku!

Po dlouhých letech se vrací do Pacova velcí oblíbenci místního publika – Zemlinského kvarteto – dříve známé jako Penguin Quartet. Čtveřice hudebníků, která se může pyšnit vítězstvím v mezinárodní soutěži smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux, zahraje 15. srpna od 19.30 hod v zámeckém sále.

Na co se účastníci koncertu mohou těšit? V první polovině programu uslyší skladby Antonína Dvořáka a Alexandra Zemlinského. „Ve druhé půlce se vrátíme o patnáct let zpátky, zavzpomínáme spolu s diváky na staré dobré časy a předneseme několik klasických děl z díla Ladislava Antonína Buše,“ uvádí Petr Holman, jeden z členů souboru. Tato část vystoupení bude věnována fenomenálnímu skladateli cimrmanovských kvalit, jehož tvorbu tehdejší Penguin Quartet objevili a s virtuozitou sobě vlastní prezentovali světu. „ Mnohé z jeho děl měly premiéru právě v Pacově, proto se k nim opět rádi vrátíme,“ avizuje Petr Holman.

slide-zemlinsky

Zemlinského kvarteto hraje ve složení:

  • František Souček – housle
  • Petr Střížek – housle
  • Petr Holman – viola
  • Vladimír Fortin – violoncello

Soubor již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Je laureátem festivalu Pražské jaro a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika. Zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích (Beethovenův Hradec, New Talent Bratislava, soutěž Nadace B. Martinů Praha). V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Kvarteto vystoupilo v rámci svých turné již na čtyřech kontinentech. Jeho repertoár zahrnuje více než 200 děl předních českých i světových skladatelů. Po úspěchu prvních dvou CD s českou hudbou podepsalo Zemlinského kvarteto exkluzivní nahrávací kontrakt s francouzskou firmou Praga Digitals. Pro ni natočilo již sedmnáct titulů včetně kompletních smyčcových kvartetů A. Dvořáka. Sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“. Soubor také vytvořil množství nahrávek pro Český rozhlas.

Během studií na pražské konzervatoři a na AMU v Praze soubor vedli členové renomovaných českých komorních těles – Kvarteta hl. m. Prahy, Talichova, Kocianova a Pražákova kvarteta, později pak soubor studoval u Waltera Levina, legendárního pedagoga a primária LaSalle Quartet. V letech 2006-11 členové Zemlinského kvarteta působili jako asistenti na Musikakademie Basel (Švýcarsko), pedagogicky i organizačně se podíleli na Mezinárodní hudební akademii v Plzni (2005–2010) a v rámci svých turné vedou mistrovské kursy pro studenty všech věkových kategorií. F. Souček a P. Holman se též v nedávné době stali profesory Pražské konzervatoře.

www.zemlinskyquartet.cz