Dvě kvarteta v jednom! Jen na Pacovském poledníku!

kvartetPo dlouhých letech se vrací do Pacova velcí oblíbenci místního publika – Zemlinského kvarteto – dříve známé jako Penguin Quartet. Čtveřice hudebníků, která se může pyšnit vítězstvím v mezinárodní soutěži smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux, zahraje 15. srpna od 19.30 hod v zámeckém sále.

Na co se účastníci koncertu mohou těšit? V první polovině programu uslyší skladby Antonína Dvořáka a Alexandra Zemlinského. „Ve druhé půlce se vrátíme o patnáct let zpátky, zavzpomínáme spolu s diváky na staré dobré časy a předneseme několik klasických děl z díla Ladislava Antonína Buše,“ uvádí Petr Holman, jeden z členů souboru. Tato část vystoupení bude věnována fenomenálnímu skladateli cimrmanovských kvalit, jehož tvorbu tehdejší Penguin Quartet objevili a s virtuozitou sobě vlastní prezentovali světu. „ Mnohé z jeho děl měly premiéru právě v Pacově, proto se k nim opět rádi vrátíme,“ avizuje Petr Holman.

 

Zemlinského kvarteto hraje ve složení:

    František Souček – housle
    Petr Střížek – housle
    Petr Holman – viola
    Vladimír Fortin – violoncello

Soubor již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Je laureátem festivalu Pražské jaro a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika. Zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích (Beethovenův Hradec, New Talent Bratislava, soutěž Nadace B. Martinů Praha). V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Kvarteto vystoupilo v rámci svých turné již na čtyřech kontinentech. Jeho repertoár zahrnuje více než 200 děl předních českých i světových skladatelů. Po úspěchu prvních dvou CD s českou hudbou podepsalo Zemlinského kvarteto exkluzivní nahrávací kontrakt s francouzskou firmou Praga Digitals. Pro ni natočilo již sedmnáct titulů včetně kompletních smyčcových kvartetů A. Dvořáka. Sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“. Soubor také vytvořil množství nahrávek pro Český rozhlas.

Během studií na pražské konzervatoři a na AMU v Praze soubor vedli členové renomovaných českých komorních těles – Kvarteta hl. m. Prahy, Talichova, Kocianova a Pražákova kvarteta, později pak soubor studoval u Waltera Levina, legendárního pedagoga a primária LaSalle Quartet. V letech 2006-11 členové Zemlinského kvarteta působili jako asistenti na Musikakademie Basel (Švýcarsko), pedagogicky i organizačně se podíleli na Mezinárodní hudební akademii v Plzni (2005–2010) a v rámci svých turné vedou mistrovské kursy pro studenty všech věkových kategorií. F. Souček a P. Holman se též v nedávné době stali profesory Pražské konzervatoře.

www.zemlinskyquartet.cz